Calendar

October 2017
Previous MonthNext Month
Sun SundayMon MondayTue TuesdayWed WednesdayThu ThursdayFri FridaySat Saturday
1
7:00 pm
Foster's Kids
Pete Kartsounes
Trask River Redemption
2
7:00 pm
Blake Morgan & David Poe
Bob Shoemaker With Jeff Hudis, Randy Monroe And David Platt
Cellotronik
Pete Kartsounes
3
7:00 pm
Hunter Paye
Pete Kartsounes
8:00 pm
TK Revolution Jam
4
4:00 pm
Ronnie Carrier
7:00 pm
Gumbo Groove
Nate Botsford
Pete Kartsounes
The Michael Shay Trio
The Old Yellers
8:00 pm
The Roughcuts & Brian Dolzani
5
7:00 pm
Ed Haynes
Pete Kartsounes
Rich Layton And The Troublemakers
Wanderlodge
8:00 pm
Lynn Conover And Gravel
Rainbow Electric
Steve Kerin
6
4:00 pm
Unsung Heroes
7:00 pm
John Bunzow
Matthew Szlachetka
Pete Kartsounes
The Noted
8:00 pm
The Resolectrics
9:00 pm
Lavoy & The Angry Lisas & CAARGO
7
4:00 pm
Reverb Brothers
7:00 pm
Brian Copeland
Pete Kartsounes
The Columbians
8:00 pm
Catherine Loyer & Strawberry Roan
JT Wise Acoustic Trio
9:00 pm
Sneaky Bones & Gavin Wahl-Stephens And The New Americans & Sam Weber
8
7:00 pm
Ben Larsen
Biddy On The Bench
Gaelynn Lea
Lewi Longmire And Anita Lee Elliot
9
7:00 pm
Bob Shoemaker With Jeff Hudis, Randy Monroe And David Platt
Gaelynn Lea
Groovy Wallpaper With Will West
10
7:00 pm
Gaelynn Lea
Wanderlodge
8:00 pm
Pretty Drunk
11
7:00 pm
Billy D
Crow And The Canyon
Dennis Johnson & The Mississippi Ramblers
Gaelynn Lea
The Michael Shay Trio
Warren Floyd
8:00 pm
Unlikely Saints
12
7:00 pm
Gaelynn Lea
Matthew Szlachetka
Robert Wynia
Sonny Hess
8:00 pm
Fox and Bones, CORNER
Steve Kerin
Three For Silver
13
4:00 pm
Jacob Westfall
7:00 pm
Bob Shoemaker
Gaelynn Lea
The Resolectrics
Warren Floyd
8:00 pm
Richard Cranium & The Phoreheads
14
4:00 pm
King Columbia
7:00 pm
Crow And The Canyon
Gaelynn Lea
Matthew Szlachetka
Tara Velarde
Warren Floyd
8:00 pm
Tracewell & Baarspul
8:30 pm
Matty Charles & Katie Rose w/ Amanda Breese & Jenna Ellefson
9:00 pm
The Adarna & J. Graves
15
4:00 pm
Cow Paddy Stompers
7:00 pm
Billy D
Dylan Lee Johnston
Lynn Conover & John Mitchell
Matthew Szlachetka
16
7:00 pm
Bob Shoemaker
Dylan Lee Johnston
Groovy Wallpaper With Rob Wynia Triptych
17
7:00 pm
Dylan Lee Johnston
Jet Black Pearl
18
7:00 pm
Billy D
Dylan Lee Johnston
McDougall
Pete Krebs
Swingali
8:00 pm
Frederick The Younger
The Variants, Maurice and the Stiff Sisters, Rascal Miles Band
19
7:00 pm
Bottleneck Blues Band
Crow And The Canyon
Dylan Lee Johnston
Henry Hill Kammerer
8:00 pm
Elettrodomestico
Mexican Gunfight
Steve Kerin
20
4:00 pm
Mick Overman
7:00 pm
Billy D
Dylan Lee Johnston
Mark Alan
The Winterlings
8:00 pm
Jawbone Flats
21
4:00 pm
Reverb Brothers
7:00 pm
Dylan Lee Johnston
Fernando
Sonny Hess
The Resolectrics
We Three
8:00 pm
The Brothers Jam
9:30 pm
Garcia Birthday Band
22
7:00 pm
Benjamin Tissell
Bri Cauz
Jack McMahon
James Low
23
7:00 pm
Benjamin Tissell
Bob Shoemaker
Thrown Out Bones & Laryssa Birdseye
Wonderly With Don Henson
8:00 pm
Said The Whale
The Plutons
24
7:00 pm
Antonia Darlene
Benjamin Tissell
8:00 pm
MOsley WOtta & Third Seven
25
7:00 pm
Benjamin Tissell
Billy D
Sonny Hess & Lisa Mann
Steve Hale
We Three
8:00 pm
Sharlet Crooks & Folkslinger
26
7:00 pm
Benjamin Tissell
Floating Pointe
The Junebugs
Tony Smiley
8:00 pm
Steve Kerin
Wil Kinky
27
4:00 pm
JT Wise Band
7:00 pm
Benjamin Tissell
Eric John Kaiser
Folkslinger
The Murder Mystery Company in Portland
Tony Smiley
8:00 pm
Sonny Hess
9:00 pm
Mexican Gunfight
28
4:00 pm
Two Bit Rumor
7:00 pm
ADDverse Effects With Falcon Heart
Benjamin Tissell
Eric John Kaiser
JT Wise Band
McDougall
Nate Botsford
8:00 pm
Ma Fondue
Matt Sturtevant
9:00 pm
Soul Deception
29
4:00 pm
Joel Swensen
7:00 pm
The Old Yellers
Tone Brothers
Vince Brown And James Mason
8:00 pm
Haley Reinhart
30
7:00 pm
Bob Shoemaker
Global Folk Club
Groovy Wallpaper: Creepy Wallpaper
The Old Yellers
31
7:00 pm
Kris Deelane Sun Celebrations: All Hallows Eve
The Old Yellers
 

Sharing local artists with Portland and the world